Powstały na przełomie XX i XXI wieku dubstep przez kilkanaście miesięcy był niezwykle popularny w Polsce. Szczególnie często można go było usłyszeć podczas imprez klubowych. Od dłuższego czasu zainteresowanie tym gatunkiem systematycznie spada, czy jest jeszcze szansa na odwrócenie tego trendu?
Czym jest dubstep?
Dubstep powstał kilkanaście lat temu w Wielkiej Brytanii, jako połączenie kilku innych gatunków muzycznych. Muzyka ta była szczególnie popularna w londyńskich klubach, aby dopiero po pewnym czasie dotrzeć do innych krajów europejskich oraz Ameryki.
W tym nurcie muzycznym występują więc elementy charakterystyczne dla całej muzyki elektronicznej, a w szczególności dla drum and base oraz dubu. Pod pewnymi względami dubstep jest też podobny do UK garage, a nawet reggae, co dla wielu jest bardzo zaskakujące, w końcu spokojne reggae wydaje się mieć mało wspólnego z wręcz agresywnym dubstepem.
Słuchając dubstepu ma się więc do czynienia z ciężką muzyką elektroniczną, w której wiodące znaczenie odgrywa bas. Cechami charakterystycznymi tego stylu jest także zmienny rytm oraz ograniczenie wokalu. Poniekąd wynika to z tego, że wokal bardzo trudno jest wkomponować w tak ostrą muzykę, jaką jest dubstep. Typowym elementem jest również występowanie tzw. dropu, czyli kulminującego momentu, w którym dźwięki basowe są wyjątkowo ostre. Przed i po dropie często następują zaś momenty wyciszenia.
Czy dubstep wyszedł już z mody?
Historia dubstepu jest względnie krótka, a przy tym bardzo burzliwa. Od samego początku ten styl muzyczny wzbudzał spore kontrowersje. Jedni byli nim zachwyceni, kiedy inni go nie znosili. Przeciwnicy dubstupu ironizowali nawet, że ta muzyka generuje takie same dźwięki, jak te powstające w czasie… remontu mieszkania.
W Polsce dubstep stał się bardzo popularny około 2010 roku. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyli się wtedy tacy twórcy, jak Skrillex, Nero, czy Kill the Noise. Dubstep ze swoim innowacyjnym podejściem przyciągał do siebie w szczególności młodych ludzi, szukających zupełnie nowych rodzajów muzyki. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również remixy popularnych utworów z mainstreamu, właśnie na dużo ostrzejszą wersję w stylu dubstep.
Swoista moda na ten gatunek muzyczny przeminęła jednak dość szybko. Obecnie zaś ten gatunek muzyczny stał się niszowy. Prawdopodobnie to się nie zmieni, przynajmniej nie w najbliższej przyszłości.
Popularność dubstepu znacznie zmalała, możliwe jednak, że kiedyś sporym zainteresowaniem będzie się cieszył jeden z podgatunków tego stylu. Wśród nich można zaś wyróżnić:
- Dubstyle – styl ten to swoiste połączenie dubstepu oraz hardstyle’u. Szczególnie często jest on wykorzystywany w klubach, ponieważ ta muzyka ma taneczne zacięcie.
- Chillstep – ten podgatunek jest łagodniejszą wersją dubstepu. Tempo jest w nim znacznie wolniejsze, a cała kompozycja jest dużo spokojniejsza.
- Lazer hip hop – to mieszanka dubstepu z wieloma innymi gatunkami muzycznymi, takimi jak electro, jazz i hip-hop.
Tak naprawdę jednak można wyróżnić dużo więcej gatunków powiązanych z dubstepem. Ten styl z definicji jest bowiem otwarty na szeroko pojęte eksperymenty muzyczne.