Muzyka jako element świata
Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Obecnie jest jedną ze sztuk a zarazem przejawem ludzkiej kultury, czy nawet tożsamości zbiorowej. Niegdyś służyła ludziom do komunikacji lub organizacji pracy. Dziś pełni funkcje rozrywkowe, występuje jako tło do społecznych sytuacji, pełni funkcje relaksacyjne w mniejszych grupach lub solo, towarzyszy zabawie i pracy.
Badania nad muzyką w kontekście człowieka
Dopiero w XX wieku jeden z francuskich naukowców postanowił zbadać jaki wpływ ma muzyka na mózg człowieka. Badania wykazały, że może być ona dla mózgu bardzo pożyteczna, wspomagając koncentrację, synchronizując działania obydwu półkul mózgu, zdolności do zapamiętywania, pozytywnie wpływając na pracę serca.
Jeśli muzyka tak dobrze wpływa na ludzi, oczywistym jest, że jest również wartościowa dla zwierząt. W jaki sposób na nie wpływa?
Muzyka i pies
Jak powszechnie wiadomo, psie zmysły są nieporównywalnie wrażliwsze niż ludzkie. Przede wszystkim węch, ale także słuch. Pies z bardzo dalekiej odległości potrafi wyczuć swojego człowieka, także wysłuchać, że to obuwie jego właściciela stukają o posadzkę korytarza.
Mając tak wrażliwy słuch, psy mają szczególne preferencje muzyczne.
Psy gustują w Bachu i Schumannie. Naukowcy potwierdzili, że to właśnie muzyka klasyczna wpływa na nie uspokajająco, ułatwia im relaks i zasypianie. Pierwsze badania odbywały się na psach w środowisku schroniska, jako że to te psy najbardziej potrzebowały pomocy w panowaniu nad emocjami. Przebadano więc 50 psów, którym przez 4 godziny dziennie puszczano różne rodzaje muzyki. Okazało się, że dźwięki wydawane przez człowieka (rozmowa) i muzyka w stylu pop w ogóle nie mają wpływu na psie zachowanie i emocje. Muzyka heavy metalowa zdecydowanie pobudzała mieszkańców schroniska. Natomiast klasyczna psy wyciszała, w schronisku cichły odgłosy szczekania czy pisków, psy więcej czasu spędzały na odpoczynku niż chodzeniu po boksach, jeśli bawiły się to nie w szarpanie z innymi psami, a samotnie i spokojnie.
Skąd moc w muzyce?
Cymatyka to nauka o falach dźwiękowych i ich wpływie na substancje fizyczne. Wyjaśnia ona po części dlaczego muzyka wpływa tak, a nie inaczej na organizmy złożone w większości z wody. Wskazuje, że drgania dźwiękowe wytwarzają geometryczne kształty. Ten sam ton dźwiękowy zawsze wytwarza ten sam kształt. Przy poddawaniu eksperymentom wody i muzyki widać wyraźnie, że woda skrystalizowana przybiera także określone kształty. Jeśli muzyka jest harmonijna to i kształty będą harmonijne. Oczywistym wnioskiem więc jest, że ciało, które składa się w 90% z wody, będzie błyskawicznie przekazywać określoną informację do wszystkich komórek, z których jest zbudowane. To nie przypadek więc, że konkretne rodzaje muzyki wywołują określone emocje. Wiedzę na ten temat wykorzystuje się w reklamie, filmach, kampaniach wyborczych etc.
Inne gatunki, a muzyka
Muzyka bardzo pozytywnie wpływa też na inne gatunki zwierząt. Okazuje się, że krowy przy odpowiedniej stymulacji muzycznej potrafią dawać więcej mleka – aż do 1 litra dziennie, kury zaś znoszą większe i cięższe jaja. Terapia muzyką wykorzystywana jest już powszechnie w Stanach, gdzie puszcza się klasyków krowom i świniom w hodowlach. Specjaliści informują, że smak mięsa zwierząt zrelaksowanych jest nieporównywalnie lepszy.
Wniosek jest jeden, stary jak świat – muzyka łagodzi obyczaje, warto jej słuchać!